Rodzaje wykresów giełdowych – liniowy, słupkowy, świecowy

przez | 10 lipca 2019

Wykresy giełdowe dzielimy na:

Wykres liniowy

wykres liniowy

Wykres słupkowy

wykres słupkowy

Wykres świecowy

wykres świecowy

Co przedstawia każdy z powyższych wykresów? – Zachowanie ceny w czasie. Wykres liniowy dostarcza nam tylko najbardziej podstawowe informacje, czyli pokazuje jaka była cena waloru w danym momencie.

Wykres słupkowy oraz wykres świecowy dostarcza nam już znacznie więcej informacji: najwyższą i najniższą cenę w danym interwale czasowym, cenę otwarcia i cenę zamknięcia.

Poniżej świece japońskie oraz objaśnienie ich budowy:

świece japońskie
źródło: https://comparic.pl/swiece-japonskie-podstawy/

Na załączonym obrazku znajdują się świece: w kolorze zielonym (świeca wzrostowa), czerwonym (świeca spadkowa), bardzo często występują one również w kolorach: białym (świeca wzrostowa) i czarnym (świeca spadkowa).

Czym się różni wykres słupkowy od wykresu świecowego? Tylko tym, że na wykresie świecowym znajdują się korpusy świec (widoczne na ilustracji powyżej) a na słupkowym nie. Dostarcza on jednak takich samych informacji co wykres świecowy.

Świeca japońska a interwał czasowy – każda świeca japońska przedstawia zachowanie ceny w wybranym przez nas interwale czasowym. Poniżej przykładowe interwały czasowe:

M30 – każda świeca na wykresie przedstawia zakres cen z 30 minut

H1 – każda świeca na wykresie przedstawia zakres cen z jednej godziny

D1 – każda świeca na wykresie przedstawia zakres cen z jednego dnia

W1 – każda świeca na wykresie przedstawia zakres cen z jednego tygodnia

MN – każda świeca na wykresie przedstawia zakres cen z jednego miesiąca

Przykład wykresu świecowego złota z interwałem czasowym D1, w którym każda świeca przedstawia zachowanie ceny w danym dniu:

wykres świecowy złota (D1)

Osobiście korzystam z wykresu świecowego (jak większość uczestników giełdy), ponieważ dostarcza on najwięcej informacji i w moim odczuciu jest przyjemniejszy dla oka niż wykres słupkowy, choć to pewnie kwestia przyzwyczajenia. Jeśli chcecie przeprowadzać skuteczne analizy giełdowe, to z pewnością wykres liniowy wam do tego nie wystarczy i powinniście korzystać z wykresu słupkowego lub świecowego.

Wiem, że ten wpis jest trochę krótki, jednak postanowiłem to konkretne zagadnienie przedstawić wam jak najbardziej treściwie, dostarczając tylko niezbędnych informacji, które sprawią, że wykresy giełdowe będą dla was czytelne i zrozumiałe.

Początki na giełdzie dla większości traderów są bardzo trudne, ponieważ nie posiadają jeszcze odpowiedniej wiedzy, by zrozumieć rynek i na nim zarobić. Wiedzę jednak należy zdobywać stopniowo, jeśli będziesz chciał się czegoś nauczyć zbyt szybko, to zaczną umykać ci szczegóły, które tak naprawdę decydują o tym, czy zarabiasz na giełdzie, czy tracisz. Moja rada – śpiesz się, ale powoli. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *